Wapń

Wapń (łac. Calcium) wchodzi w skład kości oraz niektórych rodzajów ścian komórkowych. Jest niezbędnym składnikiem w kurczeniu się mięśni, szkieletowych, gładkich oraz mięśnia sercowego. Umożliwia krzepnięcie krwi, obniża ciśnienie tętnicze.

Zalecana dawka wapnia dla osób dorosłych to od 800 do 1000 mg. Ta dawka jest większa w przypadku dzieci i młodzieży (1200 mg) oraz w przypadku kobiet w ciąży (1400 mg) oraz karmiących (2000 mg). Wapnia nie potrzebujemy dużo, ale jego niedobór powoduje wiele problemów. Niedobór wapnia może być przyczyną osteoporozy. Jego niedobór może także powodować zaburzenia w procesie krzepnięcia krwi, zaburzenia rytmu serca. Może być także przyczyną niedociśnienia tętniczego.

Wapń znajdziemy w mleku oraz jego przetworach, a także w rybach. Jeśli mamy duże niedobory wapnia w organizmie, można zastosować preparat zawierający ten pierwiastek. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, najlepiej skonsultować się z lekarzem, który podpowie czy konieczne jest stosowanie preparatów zawierających wapń.

Comments are closed.