Minerały niezbędne dla prawidłowej pracy organizmu

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego jak ważne dla funkcjonowania organizmu są mikroelementy. Obok odpowiednich proporcji makroelementów czyli węglowodanów, tłuszczy i białek oraz witamin, ważne są pierwiastki. Zwykle wiemy jak istotny jest magnez, wapń, żelazo, potas czy cynk. Są jednak i inne mniej znane, ale też istotne pierwiastki.

Magnez jest istotnym składnikiem w profilaktyce chorób serca, nerwic, cukrzycy i nowotworów. Tracimy go przez picie kawy oraz stres, dlatego warto na bieżąco uzupełniać poziom magnezu w organizmie. Wapń to niezbędny składnik kości, żelazo bierze udział w tworzeniu czerwonych krwinek. Potas utrzymuje równowagę wodno-elektrolitową w organizmie. Tracimy go w wyniku np. wymiotów i należy wtedy jego poziom uzupełnić. Cynk chroni organizm przed działaniem wolnych rodników.

Mniej znane minerały to np. selen, chrom, miedź. Ich właściwy poziom jest też ważny w organizmie. Selen niszczy wolne rodniki, chrom uczestniczy w przemianach tłuszczy, miedź jest niezbędna w przyswajaniu żelaza.

Comments are closed.